Kuzey İRAN Turu, Karayolu ile, TEBRİZ, HEMEDAN, KUM, TAHRAN, REY, GAZVİN, ZENCAN, ERDEBİL Şehriyar’dan İbni Sina’ya, Alamut Kalesi Şah İsmail’e

Aşağıda Inceleyebilirsiniz

Bir başka dünyaya gidiyoruz, yanıbaşımızdaki hazineler, vizesiz seyahat, İranı tanıyor, anlıyor ve dolu dolu geziyoruz.

1.GÜN / 01 EYLÜL CUMA : TRABZON, ZİGANA, GÜMÜŞHANE, BAYBURT, ERZURUM, 

Saat 19.00’da Trabzon merkez otogarından hareket, 5 saatlik molalı bir yolculuk sonrası Erzurum’a varış, Erzurumdan gece yarısı Doğubeyazıt’a hareket

Trabzon – Gürbulak  ( 570 km )

1.GÜN / 02 EYLÜL CUMARTESİ : AĞRI, DOĞUBAYAZIT, GÜRBULAK / BAZAERGAN SINIR KAPISI, MAKU, MEREND –TEBRİZ

Sabah saat 06.00 sularında Erzurumdan itibaren uygun molalar vererek Ağrı, Doğubeyazıt üzerinden Gürbulak sınır kapısına varış, İranlı rehberimizle buluşup yaklaşık 4-5 saatlik  bir yolculukla Tebriz şehrine hareket ediyor, yol boyunca öğle yemeğimizi alacağımız güzel ve İran kültürünü yansıtan yerlerde mola veriyoruz.

Saat 13.30 sularında Tebriz şehir merkezinde 4**** otelimize yerleşiyor,  gecenin ve günün yorgunluğunun atıldığı 3-4 saatlik bir dinlenmenin ardından akşam ve gece Tebriz’i tanıyacağımız, havasını suyunu deneyimleyeceğimiz Tebrizin gözde semti El Gölüne gidiyoruz. Tebriz’in kimliğinin öne çıkan unsuru TRAKTOR takımının İran Süper ligindeki rakibi  Şemsi Hazar takımıyla oynayacağı lig maçına bireysel katılım olanağı. Gece şehir turumuzun ardından otelimize dönüyor ve konaklıyoruz.

Gürbulak- Tebriz ( 275km )
3.GÜN / 03 EYLÜL PAZAR: TEBRİZ ŞEHiR GEZiSi

Tebrizde otelimizde güzel bir kahvaltı sonrası tam gün Tebriz şehir turumuza başlıyoruz…

Tarihi Tebriz Belediye Binası, Karakoyunlular döneminde inşa edilmiş mavi çinileri ile ünlü Göy Mescit, Ark kalesi, Üstad Şehriyar Müze Evi, 400’den fazla şairin anıt mezarlarının bulunduğu şairler mezarlığı, Azerbaycan Müzesi, dünyanın en büyük kapalı çarşısı Tebriz Kapalı Çarşısı, Meşrutiyet Müzesi program akışı içinde görülecek, caddeleri ile insanları ile, şiiri ve şairleri ile, mutfak kültürü ile tam gün Tebrizi yaşayıp  Tebrizde 4**** otelimizde konaklıyoruz.

4.GÜN / 04 EYLÜL PAZARTESİ:  TEBRİZ  MARAGA– BUKAN, SULTANİYEH – HAMEDAN

Uzun bir yol ve gezilecek görülecek muhteşem anıtlara ulaşmak için otelimizde erken kahvaltı sonrası Hemedan şehrine doğru yola çıkıyoruz.

İlk olarak Maraga kenti yakınlarında Selçuklular dönemine ait Kızıl Künbet (Kunbeti Sorh) görerek popüler turizm destinasyonlarında yer almayan Bukan şehrine varış, öğle yemeğimizi Bukanda alıp şehri hızlıca gezip Hemedan’a doğru yola çıkıyoruz.

Divandere ve Bicar kasabaları üzerinden dünyanın en büyük mağarası Ali Sadr Mağarasına ulaşıyoruz. Aynı zamanda dünyanın en büyük yeraltı su kaynaklarından da olan Ali Sadr Mağarasında 1 saatten fazla bir süre kalıp tekne gezisi yapabiliyor, 14 derece ısısı ile serinliyor ve yüksek enerji ile tarihi Hamedan şehrine varıyoruz…

Hamedan şehrinde batıda Avicenna olarak bilinen Buhara’lı büyük bilgin İbn-i Sina anıt mezarını ziyaret ediyor, İslam dünyasının aydınlık çağlarının felsefe, tıp, matematik dahisi İbni Sina ve dönemini yerinde yaşayarak öğreniyor bir başka yıldız Baba Tahir Üryani’nin anıt mezarını ziyaret ederek Hamedan sokaklarında Hamedan halkıyla içiçe akşam yemeği programının ardından Hamedan kentinde 4**** otelimize yerleşiyor, yoğun geçen günün yorgunluğunu atıyoruz.

Tebriz -Hamedan 570 km.

5.GÜN /05 EYLÜL SALI : HAMEDAN , KUM ŞEHRİ – TAHRAN

Hamedanda otelimizde güzel bir kahvaltı alarak gün gözüyle Hemadan şehrinde 1 saatlik bir gezi ve alışveriş molasının ardından başkent Tahran’a doğru yola çıkıyoruz.

İlk olarak Save şehrinin tuğla mimarisinin muhteşem örneklerini görebileceğimiz tarihi yapılarını görüp İran devriminin şekillendiği ve yönetildiği Kum şehrine çöllerden geçerek ulaşıyoruz. Şiiliğin 8. imamı olan İmam Rızanın kızkardeşi Hz Masume olarak bilinen Fatıma’nın anıt mezarının yer aldığı Şiiliğin kutsal mekanlarından Kum şehri gezimizin ardından İran’ın yazılım ve yüksek teknoloji ürünlerinin merkezi olan yeni kurulmuş İslam Şehr’den geçerek akşam saatlerinde başkent Tahran’a ulaşıyoruz.

Tahran’ın simgeleri Meydanı Azadi anıtı ve Milat kulesi görülerek Tahranın 24 saat hareketli kalbi sayılan Veli Asr meydanında 4**** otelimize yerleşiyoruz.

Otelimizin etrafındaki onlarca yeme içme mekanında Tahran’ın kurulu olduğu Demavend dağlarının eteklerinde serin dağ havasında şehri kendi adımlarımızla tanımaya başlıyor, Tahranda otelimizde konaklıyoruz.

Hamedan – Tehran 450 km

6.GÜN /06 EYLÜL ÇARŞAMBA:  TAHRAN ŞEHİR GEZİSİ, TARİHİ REY ŞEHRİ GEZİSİ 

Otelimizde kahvaltı sonrası Atatürk döneminde Türkiye,  İran, Irak ve Afganistanın her alanda işbirliğini esas alan Sadabat paktının imzalandığı Şahlık döneminin idari merkezi Sadabad Sarayı gezisi için Tahran’ın kuzeyine ulaşıyoruz. Sadabat Sarayı gezisi sonrası çevre yolundan Büyük Selçukluların başkenti Rey şehrine ulaşıyoruz.

Büyük Selçuklu İmparatorluğunun kurucusu Tuğrul Beyin anıt mezar kulesini ziyaret ediyor ve başkent Tahran’a dönüyoruz. Başkent Tahranda Kaçarlar döneminin idari merkezi Gülistan Sarayı gezimizi yapıp tarihi Tahran kapalıçarşısında serbest zamanın ardından otelimize akşam saatlerinde dönüyoruz.

Serbest akşam yemeği programı, serbest canlı müzikli programlara katılma olanağı ve Tehranda otelimizde konaklama

7.GÜN / 07 EYLÜL PERŞEMBE: TEHRAN – ALAMUT KALESİ – GAZVİN

Tehranda otelimizde kahvaltı sonrası kuzey batı yönünde Gazvin şehrine hareket ediyoruz.

Gazvin şehrine yaklaşırken ana yoldan ayrılıp Hazar denizi ile iç bölgeleri birbirinden ayıran Elbruz dağ silsilesine yaslanmış kale harabelerinin yer aldığı Alamut kalesine varış. İsmailiye mezhebinin geçmiş idari merkezi, Hasan Sabbah efsanesinin doğduğu Alamut kalesi ve pastoral İran kırsalının görebileceğiiz gezimize yaklaşık 5 saat zaman ayırıp akşam saatlerinde Safavi devletine yarım asır başkentlik yapan tarihi Gazvin şehrine varış.

Gazvin şehrinde dünyanın en büyük kervansarayı ve günümüzde çarşı olarak hizmet veren Sadülsatana Hanı, Selçuklu ve Safevi dönemlerinde tamamlanan Atık Ulu Camii olarakda bilinen Gazvin büyük camii, Kırk Sutunlu Saray ve Safevi döneminin şahlık sarayı Ali Kapu Sarayı gezileri sonrası şehir merkezinde 4**** otelimize yerleşme, akşam serbest program ve konaklama

Tahran- Gazvin : 340 km

 GÜN 8 /08 EYLÜL CUMA: QAZVİN – ZENCAN, ERDEBİL,  TEBRİZ

Gazvinde otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası Tebriz’e hareket ediyoruz.

Yolumuz üzerinde yüzlerce uygarlığa beşik olmuş, paslanmaz bıçakları ve halıları ile ünlü Zencan şehrine varış, dünyanın en yüksek kubbelerinden birini barındıran UNESCO miras listesinde yer alan Günbet-i Sultaniney gezisi ve cuma tatili dolayısıyla açık olabilecek yerlerden alışveriş olanağının ardındanSafevi devletinin kurulduğu yer olan tarihi Erdebil şehrine Ağkend üzerinden yaklaşık 4 saatlik bir yolculukla ulaşıyoruz.

Erdebilde Safevi Devletine adını veren Şah İsmail’in dedesi şeyh Safiüddin Külliyesi ve Şah İsmail’in türbesini ziyaret ediyoruz. Kısa bir Erdebil şehir gezimizin ardından Savalan dağlarının şifalı bitkileri ve balının öne çıktığı alışveriş molamızın ardından Tebrize hareket ediyoruz.

Gece saat 22.00 sularında  Tebriz’e  varış veTebrizde 4**** otelimize yerleşme, akşam saatlerinde cuma tatili akşamı olması dolayısıyla cıvıl cıvıl Tebriz caddelerinde serbest zaman ve otelimizde konaklama

Qazvin – Zencan, Erdebil  Tabriz 670 km

GÜN 9/09 EYLÜL CUMARTESİ TEBRİZ – GÜRBULAK SINIRI- DOĞUBEYAZIT

Otelimizde bir önceki günün yorgunluğundan kaynaklı geç kahvaltımızdan sonra Tebrizde   kısa bir son  alışveriş molasının ardından Maku kasabasına ve Türkiye sınırına hareket ediyoruz.

Uygun kısa molalarla saat 15.00 sularında Bazargan-Gürbulak sınırına varıyoruz. Sınırı yaya olarak geçip Türkiye tarafında aracımızla buluşup Doğubeyazıt’a hareket ediyoruz. Doğubeyazıtta zamanımıza göre İshak Paşa Sarayı ve Doğubeyazıt çarşısı gezisinin ardından saat 19.00 sularında Ağrı, 22.00 sularında Erzuruma ulaşıyoruz.

Akşam yemeği olanağının ardından gece ışıklandırılmış Lala Paşa Camii, Vakıf Çarşısı, Yakutiye Medrese, Çifteminareli medresi ve Kümbetlerin panoramik görülmesi

Tebriz-Gürbulak: 270 km

Gürbulak- Erzurum 310 km.

GÜN 10/ 10 EYLÜL PAZAR: ERZURUM- BAYBURT, GÜMÜŞHANE- TRABZON

Erzurumdan  gece saat 01.00 sularında Trabzon’a hareket, Bayburt ve Gümüşhane şehirlerinin gece ziyaretinin ardından Zigana tünelinden sabah saat 07.00 sularında Trabzon’a varış, Trabzon havalimanı ve Trabzon otogarından uğurlama ve bir başka RİTUR gezisinde buluşmak üzere uğurlama

 

 

BU TUR İLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKENLER Turumuz Trabzon buluşmalı ve Trabzon bitişlidir. Arzu eden konuklarımız turumuza programla uyumlu saatlerde Erzurum, Ağrı ve/ya tur rotamız üzerinden istedikleri yerden katılabilir, tur sonundan da dönüşlerini gerçekleştirebilirler.

İran'a girişte tur tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerliliği olan pasaport gereklidir.
Pasaportunda İsrail vizesi olan TC vatandaşları İrana kabul edilmemektedir.
İran giriş ve çıkışlarında pasaportlara damga basmamaktadır.
Kadın konuklarımız baş örtüsü örtmek durumundadır.
Programımız çok geniş bir coğrafyada yaklaşık 3500 km. yol olacağımız yorucu bir programdır. Programda yazılı ziyaret yerleri mutlaka ziyaret edilmekte, zaman kalması halinde programda yazılı olmayan pek çok aktivite de yapma imkanı bulabiliyoruz.
PAKET FİYATA DAHİL SERVİSLERİMİZ Trabzondan başlayıp Trabzonda bitecek şekilde bütün ulaşım ve geziler
4**** Otellerde 7 gece kahvaltılar dahil konaklama
Minibüslerle ara transferler
Türkçe ve Farsça rehberlik hizmeti
Ritur Refakat Hizmeti
Yurtdışı seyahat ve sağlık sigortası
PAKET FİYATIMIZ İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 700 USD
ÜÇ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 650 USD
TEK KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 940 USD

**** Kesin rezervasyon için kişi başı 50 USD karşılığı ön ödeme yapılır, bakiye tur ücretleri ise tur başlangıcında ödenir ******

******* OTURMA DÜZENİ KAYIT SIRASINA GÖREDİR **********
(*) ile işaretlendirilmiş alanların doldurulması zorunludur.