GÜRCİSTAN TİFLİS TURU TRABZON’dan Batum, Tiflis, Mtshketa, Borjomi, Kutaisi, 2 Gece 3 Gün, GRUPLARA ÖZEL

PROGRAMIMIZ TRABZON HAVALİMANINA 1 KM. MESAFEDE YER ALAN TRABZON OTOGARINDAN BAŞLAR*******

******** PROGRAMDA SARP SINIR KAPISINDAKİ OLASI YIĞILMA VE BEKLEMELER NEDENİYLE DÖNÜŞ ROTASI OLARAK POSOF TÜRKGÖZÜ SINIR KAPISI DA REHBERİMİZİN VERECEĞİ KARARA GÖRE KULLANILMAKTADIR********

 1.GÜN : TRABZON, RİZE, SARP SINIR KAPISI,  BATUM ŞEHİR MERKEZİ

RİTUR REHBERİ VE RİTUR ARACI İLE TRABZON OTOGARIN’DA BULUŞMA, TRABZON OTOGAR’ından saat 18.00’da, saat 19.00’da RİZE şehir merkezinden RITUR TURIZM ofisinden  Gürcistan’a hareket, Sarp sınır kapısından KİMLİKLE Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyetine giriş, ışıklar içinde Batum şehir gezisi, geç akşam yemeği, Ardagani gölünde lazer güdümlü ses, su ve ışık gösterilerinin izlenmesi, Batumda 24 saat açık döviz bürolarında ihtiyacımız kadar Gürcü parası LARİ’nin TÜRK LİRASI verilerek alınması ..

2.GÜN : METSHETA, IŞIK KATEDRALİ, JVARİ MANASTIRI, TİFLİS-SAMEBA KATEDRALİ, MARCANİSHVİLİ BULVARI, SİONİ KATEDRALİ, GÜRCİSTANIN ANASI HEYKELİ, NARİKALE,  ESKİ TİFLİS VE OSMANLI CAMİİ VE HAMAMI

Saat 00.30’da Batum’dan Tiflis’e hareket, molalı bir gece yolculuğu sonrası sabah saatlerinde Tiflis’e 15 km mesafede yer alan Gürcistan’ın antik başkentlerinden biri olan Aragvi ve Kura nehirlerinin birleştiği yerde kurulmuş dünyanın en uzun süreli yerleşim yerlerinden biri olan tarihi  Mtshketa şehrine varış.

UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan 11.yy eseri  Svetitskhoveli Manastırı ve 6. yy. eseri  Jvari Manastırı gezileri sonrası başkent Tiflis’e hareket, Marcanishvili Bulvarında Türk lokantalarında kahvaltı olanağı.

Kahvaltı sonrası tarihi Tiflis şehrinin ilk kurulduğu Jveli Tbilisi -Eski Tiflis olarak bilinen noktaya transfer, Metekhi Köprüsü ve Metekhki Kilisesi, Sioni Katedrali, Barış Köprüsü, Narikale, Osmanlı Camii, Gürcistanın anası heykeli gezileri, hediyelik eşyadan, resim dahil sanat eserleri ve tarihi eşyalara kadar herşeyin satıldığı Suhoi Most çevresindeki Vernisaj pazarı gezileri ve alışveriş olanağı sonrası Tiflis şehir merkezindeki otelimize (3*** standardı) transfer.

Otele yerleşme, gecenin yorgunluğunun atılması ve Tiflisin ışıl ışıl gecesine hazırlanmak için yaklaşık 3 saatlik bir dinlenme,  dinlenme sonrası Tiflis gezimize Rustaveli Bulvarı ile başlıyoruz. Rustaveli bulvarından Barış köprüsüne iniyor, teleferikle Mtsminda tepesine çıkıp ışıklar içinde bütün Tiflis şehrini görüyor, yeme içme tesislerinin ve eğlence yerlerinin yoğun olarak yer aldığı Şarden semtine varış, serbest zaman, gece saat 12.00 sularında otele transfer, otelde konaklama

3.GÜN: GORİ-HAŞURİ-BORJOMİ MİLLİ PARKI VE BORJOMİ KASABASI- KUTAİSİ- BAGRATİ KATEDRALİ- SAMTREDİA-  KOBULETİ- BATUM

3*** standardı otelimizde açık büfe kahvaltı sonrası otelden çıkış, yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk sonrası Gori ve Haşuri şehirleri üzerinden Ahıska vadisine giriş ve maden suları ve termalleri ile ünlü Borjomi kasabasına varış, Borjomi Parkı, Çar Yazlık Konutu ve İran Yazlık elçiliğinin görülmesi, teleferikle Borjomi Milli Parkı gezisi.

Borjomi gezisinden sonra yaklaşık 2 saatlik bir yolculukla  Gürcistan’ın en büyük ikinci şehri Kutaisi’ye varış, yol üzerinde satılan çanak, çömlek ve ahşap hediyelik alışverişi olanağı, Kutaisi şehrinde  UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Bagrationi Katedrali ve Rioni nehri kenarında kurulu Kutaisi şehir merkezinin, Kutaisi meydanı ve Tiyatro binasının görülmesi.

Kutaisi gezisinin ardından Karadeniz sahiline doğru Samtredia şehri üzerinden hareket,  Kobuleti şehri  üzerinden saat 18.00 sularında Batum’a varış.

Batum bulvarında zamanın uygun olması halinde kısa bir gezinti sonrası Sarp sınır kapısı yakınlarındaki tesislerde alışveriş molası, hediyelik eşya satın alma olanağı, üzerimizde kalan Gürcistan paralarını değiştermenin ardından saat 19.30 sularında Türkiye’ye giriş, saat saat 21.30 sularında Rize’ye, saat 22.30 sularında Trabzon’a varış ve başka bir RİTUR gezisinde buluşmak üzere tur sonu…