BALKAN TURU, OSMANLI’nın AYAK İZLERİ, Belgrad, Saraybosna, Mostar, Trebinje, Dubrovnik, Tiran, Ohri, Manastır, Priştine 11/17 EKİM 2015

VİZESİZ BOYDAN BOYA THY İLE İSTANBUL HAREKETLİ BALKANLAR
SIRBISTAN, BOSNA HERSEK, ARNAVUTLUK, KOSOVA, MAKEDONYA
11/17 EYLÜL 2015 4**** Otellerde konaklama

 11 EKİM PAZAR:  İSTANBUL – BELGRAD
Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali  THY Kontuarı önünde saat 05:00-da buluşma. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerini takiben Türk Havayollarına ait TK 1081 sefer sayılı uçakla saat 07:25’de Belgrad’a hareket, saat 08:05’de Belgrad’a varış. Pasaport, bagaj ve gümrük işlemlerinin ardından özel otobüslerimizle birlikte panoramik Belgrad turumuza başlıyoruz. Panoramik Belgrad şehir turumuz sırasında Kale Meydanı, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Saat Kulesi, Damat Ali Paşa Türbesi, Zindan Kapı, Leopoldov Kapı, Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi, Stefan Lazerevic Anıtı, Nebojsa Kulesi, Saborna Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı, Terazi Meydanı ve Taş Meydan görülecek yerler arasındadır. Turumuzun bitimi ile birlikte otelimize transfer. Geceleme ve akşam yemeği otelimizde.

12 EKİM SALI:  BELGRAD – SARAYBOSNA (320km)
Uyandırma, kahvaltı ve odaların boşaltılmasının ardından özel otobüslerimizle Saraybosna-ya hareket. Varışımızla beraber panoramik şehir turumuza başlıyoruz. Avrupa-nın en müstesna çarşısı Başçarşı-da gezintimizi yapıyoruz. Osmanlı döneminden beri faaliyete devam eden Kurşunlu Medresesi-ni geziyoruz. Ardından Kanuni Sultan Süleyman’ın akrabası Hüsrev Bey Camiini geziyoruz. Turumuzun devamında Saat Kulesi, Saraybosna-da Katolik Katedrali, Ortodoks Kiliseleri ve Musevi Sinagogunu görüyoruz. Ardından I. Dünya Savaşının çıktığı Latin Köprüsünü gezdikten sonra Fatih Sultan Mehmet’in şehre girdiği kapıdan geçip Osmanlı Çeşmesinden su içiyoruz. Son olarak Fatih Sultan Mehmet Han’a atfedilen Fatih Camiini ziyaret ettikten sonra otelimize transfer ve odalara yerleşme. Geceleme ve aksam yemeği otelimizde.

13 EKİM ÇARŞAMBA: SARAYBOSNA – MOSTAR – TREBINJE (247km)
Sabah otelimizde alınacak kahvaltı ardından odaların boşaltılması ile beraber özel otobüslerimizle otelimizden ayrılarak Mostar`a hareket ediyoruz. Mostar`a varış ardından yürüyerek yapacağımız şehir turumuzda önce Mostar Köprüsü’nü görüyoruz. (Mimar Hayreddin tarafından 1557 yılında inşa edilen köprü Osmanlı mimarisinin bir şaheseridir.) Köprü 1992 yılında cereyan eden savaşta Hırvat topçusu tarafından yıkıldı, ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin de büyük katkılarıyla 2004 yılında yeniden hizmete açılmıştır. Koska Mehmet Paşa Camii’ni görüyoruz. Turumuzun bitişi ile otantik şehir olan Tribinje`deki otelimize transfer ardından yerleşme. Geceleme ve akşam yemeği otelimizde. Arzu eden misafirlerimiz rehberiniz tarafından ekstra olarak organize edilecek olan Dubrovnik akşam turuna katılma imkanı bulacaklar. (30 EUR )(Bu tura katılabilmek için misafirlerin yeşil pasaport sahibi veya geçerli kullanılabilir Schengen vizesi ya da Hırvatistan vizesi olması gerekmektedir.) Turumuz sırasında Dubrovnik Şehrini akşam panoramik olarak keşfetmeye başlıyoruz. UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi-ne alınmış eski şehir meydanını yürüyerek geziyoruz. Kuleler, muhteşem surlar, 14. yy.-dan kalma ve dünyanın en eski eczanesine de ev sahipliği yapan Francis Manastırı, Rector Sarayı, şehir kapıları, kuleler ve diğer önemli yapılar görülecektir. Turumuzun bitimi ile birlikte otelimize transfer.

14 EKİM PERŞEMBE:  TREBINJE – KOTOR – BUDVA
Uyandırma, kahvaltı ve odaların boşaltılmasının ardından, Dünyanın en genç devletlerinden Karadağ-a geçiyoruz. İlk durağımız, önemli tarih ve doğa cenneti ve turiztik cazibe merkezi durumunda bulunan Kotor- Burada StariGrad-da (Eski Şehir-Kale) yürüyerek yapacağınız turda bu şirin beldeyi tanıyacaksınız. Muhteşem sahilleri, çok renkli gece hayatı ile balkanlar-ın en ünlü tatil merkezlerındenBudva. Burada yapacağınız yürüyüş turunda StariGrad (Eski ŞehirMerkezi) ve Kaleyi gezeceğiz. Son Durağımız, zamanında balıkçıların yerleşim alanı olan bir adanın kamulaştırılması ve sonrasında Singapur-lu bir multimilyardere satılması ile günümüzde restorasyon çalışmaları ile turizme kazandırma aşamasında olan muhteşem St Stefan-ı Panoramik olarak tepeden görebileceğimiz bir mola sonrasında otelimize transfer ve odalara yerleşme. Geceleme ve akşam yemeği Ulcinj’deki otelimizde.

15 EKİM CUMA: BUDVA – TİRAN – DURRES – OHRİD (415 km)
Uyandırma, kahvaltı ve odaların boşaltılmasının ardından özel otobüslerimizle otelimizden hareket ediyoruz.Muriqan Arnavutluk sınır kapısına varıyoruz. Gümrük işlemlerimizi yaptırıp Arnavutluk-un başkenti Tiran’a varıyoruz. Panoramik Tiran şehir turumuzda, Ethem Bey Camii, Saat Kulesi, İskender Bey Heykeli ve Meydanı, Janna Nehri görülecek yerler arasındadır. Kısa bir yolculuğun ardından,Kafasan Arnavutluk sınır kapısına varıyoruz. Gümrük işlemlerimizi yaptırıp sonrasında Makedonya Ohrid Gölü-ne transfer.Otele varışımızla birlikte odalara yerleşme Geceleme ve aksam yemeği otelimizde.

16 EKİM CUMARTESİ: OHRİD GÖLÜ – STRUGA – ST. NAUM – RESNE – MANASTIR – OHRİD (190 km)
Uyandırma ve kahvaltının ardından, StNaum – Resne – Manastır (Bitola) Ohri turuna hareket. Turumuzda öncelikle muhteşem manzaralar eşliğinde yaklaşık 1 saatlik yolculukla St. Naum-a varıyoruz. Burada bölgenin en önemli azizlerinden biri olan St. Naum Manastırı ve Sarı Saltuk Türbesini ziyaret ediyoruz. Buradaki enfes manzara adeta nefesinizi kesecek niteliktedir. Ardından Resne-ye hareket ediyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan ve İttihat ve Terakki-nin en ünlü 3 simasından biri ve Türk Yunan savaşındaki faydaları nedeni ile üne kavuşan olan Resne-li Niyazi-nin Sarayını ziyaret ediyoruz. Manastır(Bitola) kent gezimiz sırasında; Türk Çarşısını, Bedesten-i, İshak Camiini, Yeni Cami-yi, Haydar Kadı Camii ve gezinin en duygusal anlarını yaşayacağınız Atatürk-ün mezun olduğu Askeri İdadi-yi ve Atatürk Müzesi-ni ziyaretediyoruz. Ardından Ohrid-e hareket. Ohrid şehir turumuzu yapıyoruz. Yürüyerek yapacağımız panoramik şehir turumuzda, Bizans döneminin Ohrid-deki en önemli kilisesi St. Panteleymon, günümüzde hala konserler için kullanılan Aya Sofya Kilisesi ve Roma döneminden kalma amfitiyatro, Car Samuel Kalesi, St. BogorodicaPerivlerta, 4. yüzyıl kiliseleri Keşanlı İmareti, Kuloğlu ve Emin Mahmut Camileri, Çınar Meydanı, Ohri Halveti Tekkesi, ziyaret ediyoruz, Şehir turunun ardından otelimize transfer. Geceleme ve akşam yemeği otelimizde.

17 EKİM PAZAR:  ÜSKÜP –PRIZREN-  Priştine – – İSTANBUL
Sabah kahvaltımızın ardından odaların boşaltılması ve Prizene gitmek üzere hareket. Mimari silueti ve 5 vakit minarelerinden yükselen ezan sesleri, yol ve dükkân levhalarındaki Türkçe ibareleri ile hemen ilk görüşte Anadolu Osmanlı kenti intibaını veren Prizren’de Sinan Paşa Camii, Halveti Tekkesi, Bayraklı Camii, Mehmet Paşa Hamamı görülecek yerler arasındadır. Gezimizin sonunda Priştine’ye hareket kısa bir panoramik turdan sonra Türk Havayolları tarifeli seferi TK1020 ile 20:40’da Istanbul’a uçuş. Rahat ve konforlu bir yolculuğun ardından saat 23:20’de İstanbul Atatürk Havalimanına varış ve turumuzun sonu. Bir sonraki organizasyonunda görüşmek dileği ile sizlere veda ediyoruz.

Osmanlının ayak izleri....
BU TUR İLE İLGİLİ BİLMENİZ GEREKENLER Turumuz İstanbul havalimanında başlar ve İstanbul havalimanında sonlanır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vizesiz Balkan turudur.

Konaklama yapılacak bütün otellerimiz 4**** otellerdir

1.Gün Belgrad BG City Hotel 4****
2.Gün Saray Bosna Hollywood Hotel 4****
3.Gün Nar Hotel Trebinje 4****
4.Gün Budva İberStar , Slovenska Place ‘dan biri 4****
5.Gün Ohrid Gorica Hotel 4****
6.Gün Usküp Karpoş Hotel 4****
Zorunlu durumlarda aynı otel kategorisinde olmak kaydıyla acenta değişiklik yapma hakkına sahiptir.

Fiyata Dâhil Olmayan Hizmetler

Schengen Vizesi (Yeşil Pasaport sahipleri vizeden muaftırlar) Hırvatistan Dubrovnik turuna katılmak istiyenler için.
Yurtdışı çıkış harç pulu (15 TL)
Tüm kişisel harcamalar
Otelde alınan ekstralar
Öğle ve akşam yemekleri
Yarım pansiyon konaklamak istiyenler için 6 gece ücret farkı 120 Eur.
PAKET FİYATA DAHİL SERVİSLERİMİZ THY ile İstanbul-Belgrad // Priştine-İstanbul ekonomi klas uçak bileti
4 *’lı otellerde 6 gece oda kahvaltı konaklama
Programda belirtilen turlar
Rehberlik hizmetleri
Müze giriş ücretleri
Zorunlu seyahat sigortası
PAKET FİYATIMIZ İki Kişilik Odalarda Kişi Başı: 650 EURO
Tek Kişilik Odada: 975 EURO
(*) ile işaretlendirilmiş alanların doldurulması zorunludur.